Mobilní menu Novinky

Novinky

Po mistrovství odešli do ciziny jen dva Češi. Zájem zahraničních klubů klesá, hráči nejsou dostatečně rychlí a silní, tvrdí Hašek

6.5.2016
Radek Šamša


Úspěchem na mezinárodní scéně se můžou mladí reprezentanti zviditelnit. Jenže český tým na domácím fotbalovém mistrovství Evropy do 21 let nepostoupil ani ze skupiny, a tak nebyl zájem zahraničních klubů nijak výrazný. Podle trenéra Martina Haška za to můžou i rychlostní a fyzické indispozice mladých Čechů.

Mládežnické šampionáty bývají rájem pro skauty. I na mistrovství Evropy do 21 let se jich v červnu 2015 sjely do České republiky desítky, aby sledovali potenciální posily pro své kluby.

Z domácí reprezentace si nakonec vyhlédli dva hráče, kteří po šampionátu přestoupili z české Synot ligy do zahraničí – útočník Jan Kliment se hned v létě vydal z Jihlavy do Stuttgartu a záložník Jiří Skalák zamířil v únoru 2016 do anglického Brightonu.

Pro porovnání – v roce 2007, kdy reprezentace do 20 let skončila na MS v Kanadě druhá, se do ciziny rozprchla řada hráčů. A to ne do zrovna malých klubů – Radek Petr z ostravského Baníku do Parmy, tehdejší kapitán „dvacítky“ Jan Šimůnek ze Sparty do německého Wolfsburgu, Martin Fenin z Teplic do německého Frankfurtu nebo Luboš Kalouda z Brna do moskevského CSKA.

„Vždycky, když je úspěch, dělají se přestupy. A Češi na domácím mistrovství Evropy do 21 let úspěch neměli. Navíc zájem zahraničních klubů o české hráče všeobecně klesá,“ myslí si Martin Hašek, bývalý český reprezentant, který pracoval pro pražskou Spartu a v současnosti vede druholigovou Vlašim. Příčinou podle něj je rychlostní nepřipravenost českých fotbalistů a jejich nedostatečná síla.

Výjimkou je právě Skalák, který se po přestupu z Mladé Boleslavi v Brightonu rychle adaptoval. V předchozích šesti kolech druhé anglické ligy dal dvě branky a na další čtyři přihrál. „Nepřekvapuje mě to. Zrovna Skalák je rychlostně a silově dobře vybavený. Shodou okolností jsem jeho výkony na jaře roku 2015 monitoroval coby skaut Sparty a ze zhruba třiceti sledovaných hráčů byl on nejzajímavější,“ podotýká Hašek.

Frýdek má na Euro

Brighton bojuje o přímý postup do Premier League. Krátce poté možná začne Skalákovi další reprezentační štace. Čtyřiadvacetiletý křídelník odehrál za seniorský národní tým po domácím mládežnickém šampionátu sedm zápasů včetně tří kvalifikačních na Euro, na které by mohl být v červnu do Francie nominován.

Rodák z Pardubic tak zatím naplňuje cíl jednadvacítky, jímž je vychovávat mladé hráče pro reprezentační A tým. „Pamatuji si, že v roce 2002 jsme se na vítězném šampionátu do 21 let chtěli všichni ukázat tehdejšímu trenérovi áčka Karlu Brücknerovi, který byl ve Švýcarsku s námi,“ vzpomíná bývalý reprezentant Tomáš Hübschman.

Kromě Skaláka mají naději na cestu do Francie i další bývalá „lvíčata“, jež v seniorské reprezentaci debutovala až po domácím mistrovství Evropy do 21 let. Například brankář Tomáš Koubek se záložníkem Martinem Frýdkem.

„Myslím, že Frýdek by v nominaci mohl být. Zvládá ve Spartě tlak a zároveň i zápasy ve vrcholné části Evropské ligy. To je dostatečná kvalifikace na to, aby mohl jet,“ dodává Hašek. Třiadvacetičlennou konečnou nominaci musí kouč Pavel Vrba oznámit nejpozději 1. června, tedy deset dní před zahájením turnaje.

Cesta fotbalových „lvíčat“:

Skalák si podmaňuje Brighton. Po obtížném startu už fanoušci zpívají jeho jméno
Koubek se v Liberci chystá na kariéru ve Spartě. Zážitky se Slovanem mám i díky výkonům na šampionátu, říká

Skalák mění dres. Z Mladé Boleslavi přestoupil do anglického Brightonu

Pavlenka odchází z Baníku, na tři a půl roku se upsal Slavii

Bývalý trenér „lvíčat“ Dovalil: Kdybychom postoupili ze skupiny, do zahraničí by odešlo víc hráčů

Kdo z účastníků domácího mistrovství má v kariéře nejslibnější vyhlídky?
Euro jim pomohlo do základní sestavy Sparty. Zviditelnili jsme se, shodují se Frýdek s Hybšem
Projekt Cesta fotbalových „lvíčat“ se ohlíží za šampionátem v Česku a mapuje další kroky reprezentantů