Mobilní menu Novinky

Novinky

Skalák si podmaňuje Brighton. Po obtížném startu už fanoušci zpívají jeho jméno

4.5.2016
Radek Šamša


Začátky nikdy nebývají lehké, o to těžší v cizí zemi, což platilo i v případě Jiřího Skaláka. Bývalý český reprezentant do 21 let se v únoru vydal na svou první velkou zahraniční štaci, když se upsal Brightonu z druhé anglické ligy. Teď už je zabydlený a daří se mu možná až překvapivě dobře.

Ne, na toho jsme opravdu nečekali, reagovali na Twitteru někteří příznivci Brightonu na potvrzení příchodu jim neznámého hráče z Česka.

Jiří Skalák byl před únorovým odchodem z Mladé Boleslavi jednou z nejzářivějších postav české Synot ligy. Bývalý reprezentant do 21 let vynikal na křídle svou aktivitou a dravostí, prudkými centry do pokutového území i sebevědomím v soubojích jeden na jednoho.

Jenže anglická Championship je přece jen o něco náročnější. „Je to nejvyrovnanější soutěž v Evropě. Zakládá si na tvrdé práci, kdy hráči bojují do padnutí,“ popisuje její obtížnost na svém oficiálním webu proslulý bouřlivák Joey Barton, který si kromě druhé ligy zahrál v Anglii také Premier League či ve Francii Ligue 1.

Pro hráče z Česka výrazný skok. O to víc pak pro Skaláka, jenž kromě slovenského Ružomberoku, kde byl před pěti lety na hostování, v zahraničí nehrál.

Teď už je zabydlený, na svém instagramu se pochlubil novým autem a angažmá v Brightonu si užívá. „Tím, že jsem neuměl anglicky, to pro mě bylo na začátku těžké. Snažil jsem se co nejdřív zapadnout a spoluhráči mi s tím hodně pomohli. Zvládnul jsem to docela rychle,“ říká záložník.


„Skalak, Skalak,“ zpívají fanoušci

Skalák, který osm let patřil pražské Spartě, se s nástrahami náročné Championship vypořádává s grácií. První dva měsíce po únorovém přestupu neměl jednoduché, většinou nastupoval coby náhradník, pokud vůbec. „Ale trenér mi říkal, že je se mnou spokojený, ať si jenom počkám na šanci,“ připomíná Skalák.

Čekal a dočkal se. V dubnu svými výkony přesvědčil i ty, kteří jeho jméno slyšeli o dva měsíce dříve poprvé. Teď se popěvek „Skalak, Skalak“ rozléhá tam, kam se fanoušci Brightonu vypraví svůj klub podpořit. V posledních šesti kolech Championship totiž český reprezentant připravil čtyři góly a sám dva vstřelil. A oba stály za to.

Za ten premiérový proti Queens Park Rangers dokonce získal ocenění za nejhezčí branku Brightonu v sezoně. Jeho volej z 19. dubna zařadili do ankety dodatečně a o šest dní později už se Skalák na klubovém večírku usmíval na pódiu s malou trofejí v ruce. Lámavou angličtinou poděkoval a gól označil za nejlepší ve své kariéře.

I jazyk ale zdokonaluje. A když se chce bavit v mateřštině, kontaktuje bývalé spoluhráče z jednadvacítky, kteří také hrají Championship – Tomáše Kalase z Middlesbourgh a Matěje Vydru z Readingu.

Právě proti Kalasovi si Skalák v sobotu 7. května zahraje. „Píšeme si a občas si zavoláme, co nového. Teď právě řešíme poslední zápas,“ vyhlíží Skalák vyvrcholení Championship.

Middlesbrough a Brighton totiž mají na druhé a třetí příčce před závěrečným kolem shodně 88 bodů a budou bojovat o přímý postup do Premier League, nejvyšší anglické soutěže.

Cesta fotbalových „lvíčat“:

Koubek se v Liberci chystá na kariéru ve Spartě. Zážitky se Slovanem mám i díky výkonům na šampionátu, říká
Skalák mění dres. Z Mladé Boleslavi přestoupil do anglického Brightonu

Pavlenka odchází z Baníku, na tři a půl roku se upsal Slavii

Bývalý trenér „lvíčat“ Dovalil: Kdybychom postoupili ze skupiny, do zahraničí by odešlo víc hráčů

Kdo z účastníků domácího mistrovství má v kariéře nejslibnější vyhlídky?
Euro jim pomohlo do základní sestavy Sparty. Zviditelnili jsme se, shodují se Frýdek s Hybšem
Projekt Cesta fotbalových „lvíčat“ se ohlíží za šampionátem v Česku a mapuje další kroky reprezentantů