Mobilní menu Novinky

Novinky

Koubek se v Liberci chystá na kariéru ve Spartě. Zážitky se Slovanem mám i díky výkonům na šampionátu, říká

3.5.2016
Radek Šamša


Je jedním z těch, jimž červnové mistrovství Evropy do 21 let pomohlo k lepšímu angažmá. Brankář Tomáš Koubek přestoupil po turnaji z Hradce Králové do pražské Sparty, a ačkoli si hostování v sezoně 2015/16 v Liberci užívá, už se připravuje na kariéru na Letné, která by měla začít v létě. 

Reprezentační trenéři do poslední chvíle tajili, kdo bude na domácím šampionátu do 21 let jedničkou mezi třemi tyčemi. Před tehdy ještě ostravským Jiřím Pavlenkou, který dnes působí v pražské Slavii, nakonec dali šanci hradeckému Tomáši Koubkovi – nyní již brankáři Sparty, jenž vypomáhá v sezoně 2015/16 Liberci.

Právě pro něj bylo mistrovství Evropy do 21 let příležitostí, kdy si svými výkony mohl říct o lepší angažmá. Koubek totiž s Hradcem Králové sestoupil v květnu do druhé ligy a očekával, že v něm bude působit i nadále. „Ale samozřejmě člověk věří, že když jde na takhle velkou akci, že se mu podaří třeba nějaký přestup,“ vypráví Koubek, který přestoupil na Letnou 9. července 2015.

Nyní máte úplně jiné starosti než loni v květnu, kdy jste sestoupil s Hradcem do druhé ligy. Jak vám k tomu všemu pomohl evropský šampionát?

Díky výkonům na mistrovství jsem dostal možnost přestoupit do Sparty Praha. To je sen každého kluka, který začíná s fotbalem. A taky jsem s Libercem na podzim zažil krásné chvíle v Evropské lize. Takže mi výkony na Euru pomohly, i když jsem k sobě kritický. Myslel jsem, že budu o trošku lepší. Vím, do jaké formy se dokážu dostat, mohl jsem být lépe připravený, ale zase jsem úplně nevyhořel. Získal jsem zkušenosti do budoucnosti.

Takže jste jel na mistrovství Evropy s vidinou, že si vychytáte působení v lepším klubu?

Šance byla samozřejmě mnohem větší, než kdybych nechytal. Když to tak vezmeme, Pavlenka nechytal na šampionátu a přestoupil až v zimě. Třeba mohl přestoupit on, kdyby chytal, a naše cesty by se vyměnily.

Jak jste s Pavlenkou snášeli nejistotu kolem postu gólmana číslo jedna? Trenéři reprezentace do 21 let tajili jméno brankáře prakticky až do začátku šampionátu.

Nejdříve nám řekli, že po dvou dnech na soustředění v Rakousku zkraje června budeme vědět, kdo bude chytat. Pak se to odkládalo a odkládalo. Bojovali jsme mezi sebou od začátku. Jednou jsem měl navrch já, pak se Jirkovi povedl půlrok s Baníkem, kdy udělali hodně bodů a po podzimu byli pátí, takže měl navrch on. Myslím si ale, že se rozhodovalo na reprezentačních srazech, kdy byla celá jednadvacítka pospolu. Jsem rád, že trenéři nakonec ukázali na mě. Vyneslo mě to do Liberce, respektive do Sparty.

Usnadňuje vám hostování na severu Čech cestu do klubu z Letné?

Zažívám tady takový mezistupeň mezi Hradcem a Spartou, protože si myslím, že kdybych šel rovnou do Sparty, nemusel bych ten obrovský skok zvládnout. Liberec je takový rodinný klub, není tak velký jako Sparta nebo Plzeň, ale samozřejmě ambice má úplně jiné, než jsme měli v Hradci. V létě mě čeká jiný klub s ještě mnohem většími ambicemi.

Takže letní návrat do Sparty už je jistý?

Jsem v Liberci na ročním hostování, takže bych se měl v létě vrátit do Sparty. Připravuji se na to, že tam půjdu, ale oni budou rozhodovat, co se mnou bude. Jestli si mě tam ponechají, nebo pošlou někam pryč.

Sledujete dění ve Spartě?

Kecal bych, kdybych řekl, že nesleduji gólmany ve Spartě. Vím, že se jednu dobu propíralo, že David Bičík udělal nějaké chyby. Ale myslím si, že je drží nad vodou a že je to jeden z jejích lepších hráčů. Klobouk dolů, že si v tolika letech stále udržuje stabilní výkonnost a i na evropské scéně dokáže být pro Spartu jistotou. Konkurenci ale mám i tady a měl jsem ji vždycky.

Z půlky splněný sen…⚽️💪🏾 #liverpool #liverpoolfc #westbromalbion #anfieldroad #england #visitors

A photo posted by Tomáš Koubek (@tomaskoubek) on

Na vašem instagramu jsem viděl fotografii s bývalým spoluhráčem z reprezentace do 21 let Tomášem Kalasem z Anfield Road v Liverpoolu, která má popisek „z půlky splněný sen“. Co je jeho druhá půlka?

Někdy si tam zachytat. Vždycky jsem se tam chtěl podívat jako fanoušek. Pak si tam zahrát jako soupeř, což v Evropské lize ani nebylo daleko, kdybychom s Libercem postoupili dál. A pak chytat za Liverpool. Každý má své sny. A já taky. Uvidíme, jestli se mi splní. Cesta k němu je ještě daleká. Já bych se nezlobil, i kdyby to byl nějaký jiný tým v anglické lize. Ale už když jsem tak nějak poznával fotbal, fandil jsem Liverpoolu, protože se mi hrozně líbili Milan Baroš a Vladimír Šmicer.

Jak po reprezentačním debutu v A týmu vnímáte svou pozici před červnovým seniorským mistrovstvím Evropy ve Francii?

Byl bych rád, kdybych tam jel jako náhradník Petra Čecha, protože všichni víme, že teď chytil druhou mízu. S Vaclíkem a dalšími to vnímáme tak, že on bude chytat a další dva mu pojedou krýt záda. Pro člověka, který minulý rok spadl s Hradcem Králové do druhé ligy, jsou to obrovské zkušenosti, být tam s nimi a nasát tu atmosféru. Snad pro mě sezona neskončí 15. května posledním kolem v Synot lize.

Cesta fotbalových „lvíčat“:

Skalák mění dres. Z Mladé Boleslavi přestoupil do anglického Brightonu
Pavlenka odchází z Baníku, na tři a půl roku se upsal Slavii

Bývalý trenér „lvíčat“ Dovalil: Kdybychom postoupili ze skupiny, do zahraničí by odešlo víc hráčů

Kdo z účastníků domácího mistrovství má v kariéře nejslibnější vyhlídky?
Euro jim pomohlo do základní sestavy Sparty. Zviditelnili jsme se, shodují se Frýdek s Hybšem
Projekt Cesta fotbalových „lvíčat“ se ohlíží za šampionátem v Česku a mapuje další kroky reprezentantů