Mobilní menu Novinky

Novinky

Bývalý trenér „lvíčat“ Dovalil: Kdybychom postoupili ze skupiny, do zahraničí by odešlo víc hráčů

27.12.2015
Radek Šamša


Mládežnické mistrovství Evropy ve fotbale obvykle bývá rájem pro skauty velkoklubů, kteří si vybírají talenty a potenciální hvězdy. Z české reprezentace si na červnovém turnaji vyhlédli Jana Klimenta, jenž přestoupil do německého Stuttgartu. Podle bývalého kouče týmu do 21 let Jakuba Dovalila ale mohlo zamířit do zahraničí víc hráčů, kdyby Češi postoupili ze skupiny.

Vedení Fotbalové asociace České republiky mu stanovilo cíl, který nesplnil. Jakub Dovalil nedokázal s mládežnickým reprezentačním výběrem na domácím mistrovství Evropy do 21 let postoupit do semifinále, a tak u jednadvacítky po šampionátu po necelých sedmi letech skončil.

Přestože se čeští reprezentanti neprobojovali na olympijské hry do Ria, Dovalil na červnový turnaj stále rád vzpomíná. „Potěšila mě předvedená hra i fakt, že jsme obdrželi nejméně žlutých karet ze všech a ve skupině jsme byli střelecky nejproduktivnějším týmem,“ říká jednačtyřicetiletý Dovalil, jenž se na začátku října stal hlavním skautem pražské Slavie.

I díky své nové práci má stále přehled o svých někdejších svěřencích z reprezentace do 21 let. „Sleduji je, a tak samozřejmě vím, že některé z nich šampionát nastartoval,“ dodává.

Komu mistrovství v kariéře nejvíc pomohlo?

Myslím, že pomohlo všem. I ti, co nehráli, zažili atmosféru turnaje před domácím publikem. Největší pokrok ale udělali asi Jiří Skalák, Martin Frýdek a Tomáš Koubek. Skalák patří k oporám Mladé Boleslavi a dostal se do seniorské reprezentace, Koubek drží Liberec a Frýdek na podzim pravidelně nastupoval za Spartu.

Ještě bych jmenoval Jakuba Brabce, který po šampionátu ve Spartě moc nehrál, ale v Evropské lize vstřelil na podzim důležitou vítěznou branku proti Tripolisu. A samozřejmě nesmím zapomenout na Honzu Klimenta, který ve Stuttgartu občas dostane šanci.

Byl pro vás právě Kliment největším překvapením turnaje? Povolal jste ho do reprezentace až na závěrečné soustředění do Rakouska, on na šampionátu zazářil a z Jihlavy zamířil do německé bundesligy.

Ano, byl. Jezdil jsem se na něj dívat do Jihlavy a myslel jsem si o něm, že je to hráč, který by nám mohl pomoci. A tak to také dopadlo. Turnaj mu vyšel i díky tomu, že zvládl úvodní utkání proti Dánsku. Proti Srbům dal ve druhém zápase tři góly a slušně hrál také v závěrečném duelu proti Německu, kam nakonec po turnaji přestoupil.

Dovedete si představit, jak by to s Klimentem dopadlo, kdyby byl k dispozici Matěj Vydra a Václav Kadlec zůstal fit?

Kdyby v životě a ve sportu moc neplatí, ve fotbale obzvlášť. Je to úvaha, ale kdyby Vydra s Kadlecem byli k dispozici, Kliment by na šampionát nejspíš vůbec nebyl nominován. V Jihlavě totiž nehrál pravidelně. Nevyšla nám varianta A, ani varianta B, tak jsme vzali variantu C a rozhodli jsme dobře. Osud tak Klimentovi přál.

Čekal jste, že za hranice kromě něj odejde víc hráčů?

Je to vždycky úzce spojené se sportovním výsledkem. Kdyby se nám podařilo postoupit ze skupiny, myslím, že by se o naše hráče zajímalo víc klubů a víc by jich i odešlo do zahraničí.

Kdo je podle vás na řadě teď? Na podzim se spekulovalo o přestupu Skaláka do Monaka.

Nabídky a poptávky se na přestupovém trhu různě vyvíjí, takže těžko říct. Záleží na aktuální formě hráčů. Velice dobře chytal Koubek, takže se může stát, že odejde on, stejně jako kdysi odešel Tomáš Vaclík ze Sparty do Basileje.

A kdo má nejlépe nakročeno do reprezentačního áčka, pomineme-li některé vaše bývalé svěřence, kteří jsou povoláváni prakticky pravidelně?

Myslím si, že Martin Frýdek, a ani bych nezatracoval Jaromíra Zmrhala ze Slavie, který se potřebuje herně trochu probrat. Začátek minulé sezony měl velmi dobrý, pak šla jeho výkonnost dolů. Po mistrovství to taky nebylo úplně ono, ale jedná se o hráče s velkým potenciálem.

Frýdek se nechal slyšet, že by chtěl být nominován na seniorský evropský šampionát ve Francii. Má šanci být mezi vyvolenými?

Domnívám se, že ano. Záleží na tom, jak si povede v následujícím půlroce před mistrovstvím. Pokud bude nastupovat v základní sestavě Sparty, a ta si povede dobře v lize a třeba i v evropských pohárech, tak se Frýdek do Francie podívat může. Nevím, zda by zasáhl do hry, ale nominován by být mohl.

Snižuje možnost dostat se do reprezentace právě blížící se Euro? Na podzim se navíc ještě dohrávala evropská kvalifikace.

Může to mít vliv. Seniorská reprezentace je přece jen ještě o úroveň výš než jednadvacítka a než domácí liga. Nároky na hráče jsou tam vysoké, přechod z mládežnického týmu mezi dospělé je výrazný. Navíc trenér Pavel Vrba měl svůj ustálený kádr, kterému se dařilo a bojoval o postup, takže samozřejmě nemohl zkoušet mladé hráče nebo nějakým způsobem experimentovat.

dovalil

Cesta fotbalových „lvíčat“:

Kdo z účastníků domácího mistrovství má v kariéře nejslibnější vyhlídky?
Euro jim pomohlo do základní sestavy Sparty. Zviditelnili jsme se, shodují se Frýdek s Hybšem
Projekt Cesta fotbalových „lvíčat“ se ohlíží za šampionátem v Česku a mapuje další kroky reprezentantů