Mobilní menu Novinky

Novinky

Pavlenka odchází z Baníku, na tři a půl roku se upsal Slavii

8.1.2016
Radek Šamša


Fotbalový gólman Jiří Pavlenka opouští po čtyřech letech ostravský Baník. Bývalý český mládežnický reprezentant, který se v červnu v Praze zúčastnil mistrovství Evropy do 21 let, přestoupil do pražské Slavie. V týmu „sešívaných“ podepsal kontrakt do konce června 2019.

Domácí fotbalový šampionát hráčů do 21 let pro něj v létě dopadl zklamáním. Brankář Jiří Pavlenka až do poslední chvíle doufal, že po vydařeném ročníku 2014/15 bude na turnaji českým gólmanem číslo jedna, ale realizační tým před ním upřednostnil Tomáše Koubka, tehdy ještě hráče Hradce Králové.

„Bylo to velké zklamání. Po dobré sezoně jsem se těšil na její vrchol, který pro mě nakonec vrcholem nebyl. Trenér se bohužel rozhodl jinak,“ litoval Pavlenka po šampionátu v rozhovoru pro isport.cz.

Situace v ostravském Baníku se pro Pavlenku po nevydařeném mistrovství nejevila o moc pozitivněji. Třiadvacetiletý rodák z Hlučína sice zůstal jedničkou, jenže Baník bojuje s krizí – je prakticky odepsán k sestupu do druhé ligy a změnil majitele i trenéra.

Pavlenka se ale záchranářským bitvám na jaře vyhne. Ve čtvrtek se na tři a půl roku upsal pražské Slavii a vydal se podobnou cestou jako jeho konkurent z mistrovství Evropy – Koubek rovněž zamířil do velkoklubu z české metropole, s tím rozdílem, že do týmu Sparty, hlavního rivala „sešívaných“.

„Jsem šťastný, že můžu oblékat dres Slavie. Vím, jakou má tradici a věřím, že se nám podaří ji dostat zpět tam, kam patří – do Evropy,“ prohlásil Pavlenka ve videu, které Slavia zveřejnila na svém oficiálním twitterovém účtu.

Téměř dvoumetrový brankář odchytal za trápící se Baník v podzimní části sezony 2015/16 všech šestnáct duelů. Inkasoval v nich pětatřicet branek, žádný jiný tým míč ze své sítě na podzim tolikrát nelovil.

Navzdory tomu Ostravští s Pavlenkou coby stabilním článkem kádru nadále počítali. A to i po změně trenéra, kdy Radomíra Korytáře na začátku nového roku nahradil Vlastimil Petržela, dosavadní kouč druholigové Vlašimi.

„Pavlenka se mi v Baníku líbil, byl jeho oporou. Jeho odchod mě mrzí,“ okomentoval krátce Petržela s tím, že Pavlenkovi nechtěl v přestupu do Slavie bránit.

pavlenka_infografika

Cesta fotbalových „lvíčat“:

Bývalý trenér „lvíčat“ Dovalil: Kdybychom postoupili ze skupiny, do zahraničí by odešlo víc hráčů
Kdo z účastníků domácího mistrovství má v kariéře nejslibnější vyhlídky?
Euro jim pomohlo do základní sestavy Sparty. Zviditelnili jsme se, shodují se Frýdek s Hybšem
Projekt Cesta fotbalových „lvíčat“ se ohlíží za šampionátem v Česku a mapuje další kroky reprezentantů