Novinky

Projekt Cesta fotbalových „lvíčat“ se ohlíží za šampionátem v Česku a mapuje další kroky reprezentantů

15.11.2015
Radek Šamša

Hodně se o něm psalo před jeho začátkem, hodně se o něm psalo v jeho průběhu. Po skončení ale debata o fotbalovém mistrovství Evropy do 21 let, které probíhalo mezi 17. až 30. červnem 2015, logicky utichla. V některých z nás však šampionát i s časovým odstupem stále žije. A ještě dlouho žít bude.

Určitě bude žít v hráčích Švédska, kteří celý turnaj vyhráli, ale také v českých reprezentantech. Byli totiž první a zároveň na několik let poslední generací fotbalistů, jež si mohla před domácím publikem takový šampionát zahrát.

Turnaji předcházely dlouhé a náročné přípravy – a to jak z organizačního hlediska, tak i sportovního. Vzhledem k tomu, že Česká republika jubilejní dvacáté mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let pořádala, nemuseli svěřenci tehdejšího kouče české jednadvacítky Jakuba Dovalila absolvovat kvalifikační cyklus.

Jen za rok 2014 ale sehráli sedm přípravných duelů, během nichž čelili i dvěma soupeřům ze základní skupiny turnaje Dánsku a Německu. Na jaře roku 2015 pak „lvíčata“ před závěrečným soustředěním v Rakousku čekala další dvě přátelská klání s Anglií a Portugalskem.

Pak už následoval hlavní turnaj, z něhož byli Češi vyřazeni po třech skupinových duelech a na němž se jim nepodařilo splnit primární cíl – postoupit na olympijské hry do Ria. I přesto dnes již bývalá „lvíčata“ na největší fotbalovou akci, kterou kdy Česká republika hostila, stále vzpomínají.

Jak? Co jim mistrovství Evropy před domácím publikem dalo a jak jim pomohlo v kariérách, přiblíží seriál s názvem Cesta fotbalových „lvíčat“, jenž je zároveň absolventskou prací studenta třetího ročníku Vyšší odborné školy publicistiky v Praze Radka Šamši, který byl na turnaji akreditovaným novinářem.