Mobilní menu Novinky

Novinky

Euro jim pomohlo do základní sestavy Sparty. Zviditelnili jsme se, shodují se Frýdek s Hybšem

16.11.2015
Radek Šamša


Znají se spolu od svých patnácti let. Letos v červnu měli jako první generace českých fotbalistů možnost zahrát si ve své rodné zemi mistrovství Evropy do 21 let. Martin Frýdek a Matěj Hybš vzpomínají na domácí šampionát jako na velkou zkušenost, díky které se probojovali do Sparty. Stále ovšem litují, že se českému týmu nepodařilo postoupit na olympijské hry do Ria.

Jak šampionát ovlivnil vaši kariéru?

MF: I když máme kariéru oba dva ještě před sebou, určitě jsme se zviditelnili a udělali si jméno. Myslím si ale, že důležitější bude dostat se na mistrovství Evropy dospělých a zviditelnit se ještě víc tam.

Co si vybavíte jako první, když se řekne mistrovství Evropy do 21 let v České republice?

Martin Frýdek: Vybavuji si zpackaný úvodní zápas s Dány, respektive jeho druhý poločas. Doteď všichni litujeme toho, že jsme to tak zbabrali.

Matěj Hybš: Já si spíš vzpomenu na celkový dojem. Že jsme hráli doma, že lidé byli skvělí a že jsme si zápasy hodně užili. A potom asi zklamání z toho, že jsme nedosáhli na postup na olympijské hry.

Takže se vaše očekávání nenaplnila?

MH: Bylo to takové nahoru dolů. Očekávání před šampionátem byla obrovská. Po prvním zápase jsme byli smutní, protože, jak se říká, ten je nejdůležitější. Nám se nepovedla druhá půle, kvůli níž jsme prohráli. To pro nás byla studená sprcha. Druhé utkání jsme zvládli a do třetího jsme šli s tím, že když Němce porazíme, postupujeme. Bohužel jsme to nedokázali, i když oni nehráli svůj nejšťastnější zápas.

MF: Chtěli jsme postoupit, zúčastnit se olympiády, ale bohužel se to nepovedlo. Proti Němcům ve třetím zápase ve skupině jsme se báli, nebo spíš měli respekt. I když je fakt, že na turnaji jsme si potvrdili, že můžeme hrát s kýmkoli.

Je pravda, že třeba Srby jste ve druhém utkání přehráli 4:0. Byl to pro vás nejsilnější moment z celého turnaje?

MH: Co se týče mě, tak ano. Zápas se nám povedl, určitě bych ho vypíchl jako top moment.

MF: Pro mě to platí taky. Dal jsem gól a hráli jsme celkově jako tým výborně.

Proti Srbsku jste hráli na Letné. Jak jste vnímali návrat do míst, kde jste fotbalově vyrůstali?

MH: Hrozně jsme se na to těšili. Bavili jsme se o tom i s hráči ze Sparty, s Láďou (Ladislavem Krejčím) a tak dále. Říkali jsme, že je skvělé, že hrajeme Euro doma před vlastními fanoušky a ještě k tomu na Letné. Jen škoda, že jsme tam neodehráli víc zápasů.

MF: Souhlasím s Matějem. Když to tak vezmu, já jsem v Edenu ještě nikdy nevyhrál, takže jsem se víc těšil na Letnou.

Matěji, otevřela vám odehraná utkání na mistrovství znovu dveře Sparty? Minulou sezonu jste totiž strávil na hostování v Jihlavě.

MH: Samozřejmě. Když hrajete na Euru v základní sestavě a odvádíte výkony, které trenéra osloví, pomůže to. Ve Spartě byl nově trenér Ščasný, jehož jsem předtím neznal. Celou dobu jsem měl v hlavě, že jdu na šampionát s tím, abych ve Spartě měl větší šanci hrát. Navíc mi končilo hostování a byl jsem domluvený, že se Spartou nastoupím do přípravy.

Jak jste si vybojovali pozici v základní sestavě?

MF: Myslím si, že oba dva jsme si získali pozici v Rakousku na soustředění. Předtím jsem toho v přípravě moc neodehrál, protože jsem byl většinou zraněný nebo nemocný.

MH: Souhlasím. Jeli jsme do Rakouska s tím, že někdo má stálejší pozici, někdo má méně jasnou pozici. Já jsem věděl, že bojuji o post s Matějem Hanouskem a že Rakousko bude tím klíčovým momentem, kdy se to zlomí. Od svého příchodu do jednadvacítky jsem měl jasný cíl – být nominován na Euro a nastupovat v základní sestavě. A to se splnilo.

IMG_8926

Dají se nějak srovnat duely na šampionátu s těmi, které hrajete se Spartou v Evropské lize?

MH: Z mého pohledu je to úplně něco jiného. Euro je turnaj, kdy víte, že máte určitý krátký časový úsek s jasně daným cílem. Všechno jsme vnímali jinak, počítali jsme, jaké výsledky by nám vyhovovaly. O Evropské lize se to sice dá říct taky, ale v ní jsme narazili kromě menších mužstev i na giganty. Třeba na Schalke. Když jsme tam přijeli, všichni jsme byli vyvalení z jejich stadionu. Pro mě je to odlišné, i když obojí vnímám jako obrovskou zkušenost a zážitek.

MF: Já bych ještě dodal, že na mistrovství se hrál fotbal nahoru dolů. V Evropské lize jsou utkání většinou hodně o taktice. V tom vidím hlavní rozdíl mezi jednadvacítkou a velkým fotbalem.

Martine, vás láká Euro 2016, ale také německá bundesliga. Co by pro vás příští léto znamenalo víc, nominace na seniorské mistrovství nebo přestup do Německa?

MF: Asi by mě potěšilo obojí, ale na Spartě jsem přece jenom krátce. Chci tady vyhrát titul a chci se tady dostat do Champions League. Nemyslím si, že bych měl v létě odcházet. Rád bych se dostal na Euro, ale nechci předbíhat. Ještě toho je přede mnou dost.

infografika

Cesta fotbalových „lvíčat“:

Projekt Cesta fotbalových „lvíčat“ se ohlíží za šampionátem v Česku a mapuje další kroky reprezentantů