Mobilní menu Novinky

Novinky

1972: Ke zlatu v premiéře dojeli bez Nehody

10.6.2015
Tomáš Radotínský

Už příští týden startuje v Česku jubilejní 20. mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let. Lvíčata budou chtít navázat na velké úspěchy z minulosti, které si připomeneme v malém seriálu. Každý den až do zahájení šampionátu vám přineseme historické ohlédnutí za slavnými hráčskými generacemi a medailisty z předchozích turnajů. Dočtete se však také o smutných příbězích těch, kteří to štěstí neměli a zůstali těsně pod vrcholem.

Premiéru měl juniorský šampionát starého kontinentu v roce 1972. Tehdy se ovšem ještě hrálo v kategorii do 23 let, teprve v rámci IV. ročníku byla věková hranice snížena o dva roky. V každém týmu mohli nastoupit dva starší hráči. 22 účastníků si to rozdalo ve skupinách o postup do vyřazovací fáze. Tam se hrálo K. O. systémem doma-venku. Turnaj tedy v závěrečných bojích na rozdíl od současnosti neměl jednoho pořadatele.

me 23 001

Sedící zleva: Jaroslav Masrna, Ladislav Šťovčík, Jiří Kislinger, Dušan Kekéti, Přemysl Bičovský, Milan Albrecht. Prostřední řada zleva: Jozef Vengloš, Václav Samek, Ivan Pekárik, Josef Suchánek, Karel Dvořák, Jaroslav Melichar, Jan Fábera. Vzadu stojící zleva: Peter Luprich, Zdeněk Koubek, Zdeněk Nehoda, Miroslav Gajdůšek a Dušan Herda.

Československý tým vedený trenéry Janem Fáberou a Jozefem Venglošem se nejprve ve skupině bez porážky vypořádal s Rumunskem a Finskem. Ve čtvrtfinále si poradil se Švédy a v semifinále vyřadil Řecko. V kádru byli i hráči, kteří se čtyři roky nato podíleli na zlatu z evropského šampionátu v kategorii dospělých: Přemysl Bičovský, Dušan Herda, Ján Švehlík a především jeden z nejlepších střelců v dějinách našeho fotbalu Zdeněk Nehoda.

Fenomenální kanonýr už měl za sebou debut za áčko, jenže z něj kvůli zranění a slabší formě vypadl. Trenéři lvíčat na něj však nezapomněli a povolali jej i k finálovému dvojzápasu se Sovětským svazem.

Začínalo se v moskevských Lužnikách a domácí byli favority. Vždyť v jejich týmu figuroval i pozdější držitel Zlatého míče Oleg Blochin. Ten nejprve trefil tyč a pak otevřel skóre. Levý křídelník Milan Albrecht ale vyrovnal. Hostitelé šli znovu do vedení zásluhou Vladimira Gucajeva, jenže poslední slovo si vzal Jaroslav Melichar – 2:2.

Stínem zápasu bylo Nehodovo zranění. Talentovaný útočník odkulhal s natrženým stehenním svalem a bylo zřejmé, že jej čeká dlouhá absence.

„To bylo v šatně radosti! Jen já seděl trochu posmutnělý, protože mi bylo jasné, že v rozhodujícím zápase o titul mistra Evropy nenastoupím,“ líčí Nehoda ve své knize Všechny moje góly.

Remíza dávala do domácí odvety velkou naději. Lvíčata toho ve druhém utkání v Ostravě také využila. I bez zraněného Nehody zvítězila 3:1 po brankách Miroslava Gajdůška, Dušana Herdy a Milana Albrechta a získala zlato.

predani medaile 001

Záložník Dušan Herda přebírá medaili pro mistra Evropy do 23 let.

Vedle pozdějších hvězd seniorského týmu měli na triumfu velkou zásluhu oba koučové Fábera s Venglošem. První vystudoval konzervatoř a původně byl hudebním pedagogem. Druhý se stal dokonce doktorem filozofie a má i tituly docent a kandidát věd.

„Každý z nich byl úplně jiný a snad právě proto se výborně doplňovali,“ vzpomíná Nehoda ve zmiňované autobiografii. „Oba dovedli udělat maximum pro dobrou pohodu v mužstvu a před zápasem nažhavit hráče do bojové nálady. Oba dva – každý svým způsobem – byli výborní trenéři. Myslím, že bychom na hřišti raději padli, než abychom nesplnili svůj úkol,“ dodává dlouholetá opora pražské Dukly a muž, jenž v 90 startech za Československo nastřílel 31 gólů.

Nyní v 63 letech bude držet palce svým nástupcům. Dočká se znovu vítězné euforie?

 

Fotorgafii týmu a fotografii z předání medaile nám laskavě poskytl pan Dušan Herda.